کامپوزیت دندان

آیا به دنبال لبخندی زیبا هستید و آن باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود. بنابراین کامپوزیت دندان روش مناسبی برای شما است تا تغییری مثبت در ظاهر خود ایجاد کنید و از آن لذت ببرید. درمان پوسیدگی بر اثر تنباکو ، قهوه ، نوشیدنی های رنگ دار و گازدار می تواند سخت و چالش برانگیز باشد ؛ مخصوصا در صورتی که بخواهید آنها را در خانه درمان کنید. این غذاهای اسیدی می توانند لعاب را از بین ببرند. در صورت آسیب به مینا دیگر رشد نمی کند یا ترمیم نمی شود ، که باعث ایجاد انواع بیماری های دهان می گردد. کسانی که متقاضی پروسه های زیباسازی دندان هستند ، به نکات دکتر روزبه روزبیانی توجه نموده تا بتوانند به یک نتیجه عالی برسند.

 

کامپوزیت دندان - دکتر روزبیانی

 

کامپوزیت دندان در تهران راه حلی کامل برای درمان این مشکل ها می باشد. در هر صورت اگر از تغییر رنگ ، پوسیدگی و شکستگی رنج می برید این روکش ها می تواند همه آنها را بپوشاند و درمان کند. پروسه استفاده از آنها نیز بسیار ساده می باشد ، اما قبل از اینکه این پروسه را انجام دهید به توضیح جامع و اینکه آیا این روش برای شما مناسب است و سایر موارد و مطالب مورد نیاز می پردازیم.

کامپوزیت دندان چیست ؟

آنها روکش هایی هستند ، که بسیار نازک بوده و برای پوشاندن ناهنجاری هایی در شکل ، اندازه و رنگ طراحی شده اند. این زیبا کننده ها از مواد مخصوصی تولید می شوند ، که ترکیب های مختلفی دارند. کامپوزیت دندان یک روش مناسب برای بازیابی زیبایی لبخند شما می باشد ، که ماندگاری بالایی دارد و همچنین روشی کم تهاجم برای انجام این کار است. این امر باعث می شود تا شما درد و ناراحتی در هنگام انجام یا بعد از پروسه احساس نکنید. دلایلی که نشان می دهند شما نیاز به استفاده از کامپوزیت را دارید عبارتند از:

 • های دائمی وابسته به تتراسایکلین و اثر فلور
 • شکستن یا ساییده شدن
 • شکل ناهنجار
 • جفت شدن نادرست دو ردیف روی هم
 • بازیابی تاج و اتصالات شکسته

این روش یکسری محدودیت ها نیز دارد ، که محدودیت های کامپوزیت دندان عبارتند از:

 • عادت های نامناسب مانند ساییدن و کوبیدن دندان
 • ارتباط نامناسب بین ردیف بالا و پایین
 • کم کاری در حفظ بهداشت دهان
 • کمبود در ساختار مینا

روکش کامپوزیتی و سرامیکی ونیر با دکتر روزبه روزبیانی

 

انواع کامپوزیت دندان

یک دندانپزشک زیبایی به طور کلی می تواند سه نوع از این راه حل را به شما پیشنهاد دهد:نوع مستقیم ، غیر مستفیم و پورسلین انواع آن هستند ، که می توانید از آنها با توجه به نیاز خود بهره ببرید.

نوع مستقیم: این نوع از مواد مخصوصی ساخته شده اند ، که برای زیبایی و محافظت از دندان شا هستند و مستقیما روی دندان های شما قرار می گیرند. زمان زیادی نیاز نیست تا دندانپزشک شما را برای اعمال این کامپوزیت ها آماده کند و همچنین پروسه انجام آن ساده است و کم تهاجم می باشد.

نوع غیر مستقیم: تفاوت بین ای دو نوع تنها در روش جا گزاری آنها می باشد و در مواد استفاده شده تغییری ایجاد نمی شود. آماده سازی دندان ها برای قراردادن نیز مشابه روش قبلی می باشد. اما تفاوت آنها این است ، که کامپوزیت دندان غیر مستقیم به طور دستی و شخصی سازی شده آماده و ساخته می شود. همچنین ساخت آنها زمان بر می باشد بنابراین یک جفت موقت دراختیار شما قرار می گیرد تا پروسه ساخت آنها به اتمام برسد. در جلسه بعدی دیدار با دندانپزشک کامپوزیت ها با یک لایه چسب مخصوص در دهان شما قرار می گیرند. نوع غیر مستقیم می توانند سایش بیشتری را تحمل کنند و باعث ترمیم بهتر شکستگی می شوند. همچنین هزینه آنها از نوع مستقیم بیشتر می باشد.

نوع پورسلینی: روکش های پورسلینی نیز مخصوص دندان های شخص و با استفاده از پورسلین ساخته می شوند. دندانپزشک برای ساخت این نوع از کامپوزیت یک قالب از دندان های شما تهیه می کنند و با استفاده از آن روکش پورسلینی مناسب شما را می سازند. پروسه تولید آنها مکن است یک هفته یا بیشتر به طول بی انجامد. دقیقا مانند نوع قبلی شما یک کامپوزیت دندان موقت دریافت می کنید تا ساخت روکش های اصلی به پایان برسد. سپس دندانپزشک روکش های نازک پورسلینی را در جلوی دندان های شما قرار می دهد و شکل آنها را تغییر می دهد تا به طبیعی ترین فرم ممکن دست پیدا کند.

دقت داشته باشید که به جهت انتخاب نوع مناسب برای شما ، دندانپزشک کامپویت دندان در تهران ، با بررسی شرایط شما ، در این امر تصمیم گیری لازم را به انجام می رساند.

پروسه این روش زیبا سازی دندان

برای جاگذاری کامپوزیت دندان اول از هرچیز دندانپزشک دندان های شما را تمیز و آماده جاگزاری می کند. امکان دارد نیاز شود تا یک لایه ضخیم از مینای شما برداشته شود تا به مواد سازنده اجازه دهد ، که به دندان بچسبد. در برخی موارد نیاز است تا مقداری از دندان شما بریده شود ؛ زیرا نیاز به تغییرات بسیار در شکل و رنگ آنها وجود دارد. بعد از اتمام پروسه کامپوزیت در تهران به راحتی میتوانید متوجه تغییرات شوید.

قبل از قرار دادن نوع مستقیم دکتر کامپوزیت دندان در تهران ، مقداری از مینای شما را می تراشد تا به ماده چسبناک برای قرار گیری درست روکش برروی دندان ها کمک کنند. پس از تمیز کردن و تراشیدن مینا به مقدار لازم آنها چسب مخصوص را روی نواحی مناسب میریزند تا مواد کامپوزیت به آن بچسبد سپس روکش های ساخته شده روی دندان قرار می گیرند. همچنین با استفاده از یک نور مخصوص بلافاصله آن ماده و چسب را سفت می کند و در جای خود ثابت نگه میدارد. شما می توانید رنگ آنها را خودتان انتخاب کنید تا رنگ مورد نظر شما را داشته باشند.

تفاوت کامپوزیت و روکش پورسلینی

تنها یک جنس از روکش ها به نام کامپوزیت دندان وجود ندارد و نوع دیگر آن از جنس پورسلین می باشد ، اما هزینه آن بیشتر می باشد. هر دو این نوع های روکش برای شما مناسب اند اما باید به مواردی مانند بودجه ، هدف و مقدار آسیب به مینا دندانپزشک شما یکی از انواع را به شما پیشنهاد می دهد یا به کمک می کند تا نوع مناسب خود را انتخاب کنید.

ماندگاری کامپوزیت دندان

با توجه به مطالعات مشخص شده ، که ماندگاری این روکش ها در 80 الی 89 درصد موارد تا 5 سال به جا می مانند و ماندگاری دارند ؛ درصورتی که به صورت مناسب از آنها مراقبت کنید. نکته جالب این است ، که در این مورد نوع پورسلینی می درخشد ؛ زیرا ماندگاری آن بعد از 5 سال 94.4 درصد ، بعد از ده سال 93.5 درصد و بعد از 20 سال 91 درصد می باشد. نوع پورسلینی آن مقاومت و قدرت بیشتری دارد ، اما کامپوزیت دندان احتمال آسیب دیدن و تخریب بیشتری را شامل می شود. همچنین ترمیم کامپوزیت ساده و امکان پذیر است ، اما در صورتی که از نوع پورسلینی استفاده می کنید در صورت آسیب دیدن نیاز دارید تا به صورت کامل آن را جایگزین کنید.

ظاهر کامپوزیت دندان

روکش کامپوزیتی تا حدودی ظاهر طبیعی و قابل قبولی دارد ، اما به مقدار طبیعی بودن نوع پورسلینی نمی رسد. یکی دیگر از مزیت های نوع پورسلینی ضد لک بودن آنها می باشد. بنابراین در صورتی که از تغییر رنگ و لک شدن دندان ها خسته شده اید با استفاده از این نوع با سفید کننده ها خداحافظی کنید. از سوی دیگر کامپوزیت ها می توانند با گذشت زمان دوباره لکدار شوند یا تغییر رنگ دهند ؛ البته دیر تر از دندان های طبیعی شما دچار این مشکل خواهند شد.

چگونه از کامپوزیت دندان مراقبت کنیم ؟

امکان دارد بعد از انجام این پروسه برای داشتن لبخند جدید و زیبا ذوق داشته باشید ، اما دقت کنید که آنها نیز با گذشت زمان و مصرف قهوه ، چای و سایر نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار دچار لک و فرسودگی خواهند گشت. همچنین توجه داشته باشید ، که سفید کننده ها و روشهای خانگی سفید نمودن دندان برروی کامپوزیت دندان به خوبی دندان های طبیعی عمل نمی کنند. حال به نکات و روش های مختلفی برای سالم نگه داشتن و افزایش ماندگاری این روکش ها خواهیم پرداخت.

در مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان از مسواک با پورزهای نرم استفاده کنید: استفاده از مسواک با پورز سفت می تواند باعث آسیب و فرسایش کامپوزیت ها شود و همچنین به مرور زمان باعث عقب نشینی لثه ها و آشکار شدن و ضعف در پایه کامپوزیت گردد. بنابراین پیشنهاد استفاده از مسواک با پورزهای نرم باعث می شود تا لایه محافظ بافت روکش ها برروی آن باقی بماند و سلامتی آن حفظ شود. تا بتوانید ماندگاری آنها را افزایش دهید.

بعد از مصرف غذا و نوشیدنی های مضر برای دندان مسواک بزنید: در صورتی که شما سیگاری هستید یا به مقدار زیاد قهوه مصرف می کنید. نیاز دارید تا حتی دوبار در روز دندان های خود را مسواک بزنید تا از لک شدن یا خرابی آنها جلوگیری کنید. سایر غذاهای اسیدی و شکر دار نیز می توانند باعث لک شدن کامپوزیت دندان و مشکلات لثه گردند.

از استفاده خمیر دندان با جوش شیرین خودداری کنید: گفته می شود ، که جوش شیرین ماده مناسبی برای تمیز کردن دندان ها به طور طبیعی می باشد. در عین حال باید بدانید ، که این ماده باعث آسیب رسیدن به کامپوزیت می گردد. این ماده باعث می شود تا آنها زودتر از بین بروند و تغییر رنگ دهند. بنابراین از جوش شیرین برای تمیز کردن روکش های خود استفاده نکنید.

نکته آخری که واضح بوده و برای حفظ سلامت دهان و دندان و کامپوزیت ها بسیار مهم است. ترک سیگار می باشد ، که برای شما فواید بسیار دارد و مثل همیشه توصیه می گردد ، که از مصرف دخانیات اجتناب کنید. با توجه به حساس بودن این پروسه ، برای به انجام رساندن کامپوزیت دندان در تهران ، حتما به یک دندانپزشک باتجربه مراجعه کنید ؛ در این صورت نتیجه عالی و رضایت بخش خواهد بود

 

کامپوزیت دندان - دکتر روزبه روزبیانی

 

مزایای کامپوزیت دندان

این روکش ها بسیار کار آمد هستند و می توانند کارایی و فواید زیادی داشته باشند. ما در ادامه قصد داریم تا برخی از مزایای آنها را برای شما شرح دهیم. گزیده ای از مزایای این روکش ها عبارتند از:

 • از آنجایی که می دانید آنها با ظاهر طبیعی دندان شما همخوانی بالایی دارند و حتی رنگ یکسانی را دارا می باشند. به همین دلیل ظاهر آنها در دهان کاملا طبیعی به نظر می رسد.
 • آنها به مقدار کمتری پاکسازی دندان برای جایگزاری نیاز دارند. بنابراین مقدار کمتری از ساختار دندان از بین می رود. این مواد در چند دقیقه سفت می شوند و فرم خود را حفظ می نمایند و از سایر مواد بهتر می باشند زیرا برخی تا چند روز برای شکل گیری به زمان نیاز دارند.
 • همچنین کامپوزیت با دندان ها هم ساختار می شود و این مورد باعث می شود تا ساختار آنها را محکم تر گردد و از ایجاد شکستگی و آسیب ها فیزیکی نیز در حد خود جلوگیری شود.
 • همچنین یکی دیگر از برتری های این نوع روکش ها این است ، در صورتی که به آنها آسیبی وارد شود می توان به راحتی و با انجام یک پروسه بازیابی ساده آنها را به حالت اول خود باز گرداند.

هزینه کامپوزیت دندان

هر پروسه با توجه به برخی موارد و احتساب برخی فاکتورها می تواند هزینه های مربوط به خود را داشته باشد. در هر نوع از پروسه نیز این موارد متغیر می باشند. و می توانند کمتر یا بیشتر باشند. همچنین توجه کنید ، که این هزینه ها در یک پروسه می تواند برای دو بیمار متفاوت باشد ؛ زیرا در پروسه مربوط به هر فرد ممکن است یکسری اقدامات اضافه انجام شود یا به برخی از اقدامات نیازی نباشد.

بنابراین نباید برای حساب نمودن هزینه پروسه خود شخص دیگری را ملاک قرار دهید ؛ زیرا امکان دارد ، که فاکتورهای متفاوت زیاد برروی پروسه آن فرد و شخص شما تفاوت بگذارند. در نتیجه در هنگام اقدام پروژه و با مواردی که شخص خود شما در نظر گرفته اید باید محاسبات مربوط به هزینه خود را انجام دهید.

زمان مورد نیاز برای انجام کامپوزیت دندان

یکی از موارد بسیار مهمی که ذهن بسیاری از متقاضیان این روش درمانی زیبایی را به خود درگیر کرده است زمانی می باشد که صرف انجام این پروسه می گردد. در این باره باید گفت که پروسه کامپوزیت زمان زیادی نمی برد و این یکی از مزیت های آن محسوب می شود. این روش ترمیمی دندان بسیار سریع بوده و تنها برای انجام آن نیاز به یک جلسه مراجعه به پزشک دارید. از آن جایی که پروسه هایی مانند لمینت دندان و غیره زمان بسیار بیشتری نیاز دارند بسیاری از بیماران برای رفع نیازهای درمانی و زیبایی خود دست به انجام پروسه ای مانند کامپوزیت دندان می زنند تا در مصرف زمان صرفه جویی کنند. همچنین یکی دیگر از دلایل برتری این پروسه نسبت به سایر آنها کم هزینه تر بودن آن می باشد. در نتیجه دو عامل پول و زمان دست به دست هم می دهند تا این پروسه را به یکی از پرطرفدار ترین روش های بازیابی زیبایی و سلامت دندان تبدیل کنند.

عوامل تاثیر گذار در ماندگاری کامپوزیت دندان

برخی از فاکتورها هستند که می توانند برروی مدت زمان ماندگاری از مواد زیبا کننده دندان اثر بگذارند. برخی از آنها عبارتند از :

 • جنس کامپوزیت
 • مقدار مهارت و متخصص بودن دندانپزشک
 • رژیم غذایی فرد
 • میزان مراقبت و رسیدگی به بهداشت دهان و دندان بعد از انجام کامپوزیت دندان
 • شرایط و سلامتی دهان و لثه شخص
 • میزان فشاری که به طور مرتب برروی دندان های شخص وارد می شود
 • مقدار مصرف غذای روزانه شخص

آیا کامپوزیت دندان دائمی می باشد ؟

همانطور که گفته شد و شاید از قبل بدانید ماندگاری این کامپوزیت ها که برای زیبا سازی لبخند شما مورد استفاده قرار می گیرند بین 5 الی 7 سال است و این مواد نمی توانند زیبایی لبخند شما را برای همیشه و به طور دائمی تامین نمایند. بنابراین باید آن ها را بعد از مدتی ترمیم یا تعویض نمایید.

موارد موثر در هزینه کامپوزیت دندان ؟

در حالی که هزینه کامپوزیت دندان ممکن است براساس عوامل مختلفی متغیر باشد ؛ اما برخی از عوامل مؤثر عبارتند از :

 • محل قرارگیری دندان: هزینه کامپوزیت دندان ممکن است به تعداد دندان ‌هایی که نیاز به ترمیم دارید بستگی داشته باشد. هزینه بیشتری باید پرداخت کنید اگر بیشتر از یک دندان نیاز به ترمیم داشته باشید.
 • سطح تخریب: هزینه کامپوزیت دندان همچنین بستگی به میزان تخریب دندان و تعداد لایه‌های مورد نیاز برای ترمیم دارد. در صورتی که تخریب بزرگ و گسترده باشد ، هزینه بیشتری دریافت می ‌شود.
 • مواد استفاده شده: نوع و کیفیت مواد استفاده شده برای کامپوزیت دندان نیز تأثیر قابل توجهی بر هزینه دارد. مواد با کیفیت بالا معمولاً هزینه بیشتری دارند.
 • محل قرارگیری کلینیک: هزینه کامپوزیت دندان ممکن است بستگی به مکان قرارگیری کلینیک و قدرت خرید محل جغرافیایی داشته باشد. هزینه در شهرها و مناطقی با هزینه‌ های عمومی بالاتر معمولاً بیشتر است.

مهم است که با دندانپزشک خود صحبت کنید و او را در مورد هزینه ‌های مرتبط با ترمیم کامپوزیت دندان معقول سوال کنید.

تغذیه مناسب بعد از کامپوزیت دندان ؟

بعد از کامپوزیت دندان ، تغذیه مناسب بسیار مهم است. در این موارد ، می ‌توانید راهنمایی‌های زیر را مدنظر قرار دهید :

 • در چند ساعت اول پس از کامپوزیت دندان تا جای ممکن از مصرف غذا و نوشیدنی گرم خودداری کنید تا ماده‌ی کامپوزیت بتواند به خوبی خشک شود.
 • در روزهای اول بعد از درمان ، ممکن است دندان درد و حساسیت داشته باشد ، در این صورت از مصرف غذاهای سرد یا نرم استفاده کنید تا تحریک کمتری به دندان وارد شود.
 • خوردن غذاهای نرم و غذاهایی که نیاز به خرد شدن دارند می‌تواند در این موقعیت مفید باشد. مثلاً سوپ‌ ها ، ماست ‌ها ، پوره‌ ها و غذاهای پخته و له شده می ‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.
 • در صورتی که دندان ‌های دیگر شما سالم هستند ، می ‌توانید از طرف مقابل دندان کامپوزیت خود بخورید. این کار به شما کمک می ‌کند که فشار روی دندان درمان شده کاهش یابد.
 • مصرف مواد غذایی قندی و اسیدی می ‌تواند طول عمر دندان کامپوزیت را کاهش دهد و منجر به لکه‌ ها و ساییدگی ‌ها شود. بنابراین، تلاش کنید این نوع مواد را در میزان کم مصرف کنید.
 • پیشنهاد می ‌شود همیشه با پزشک خود مشاوره کنید و راهنمایی‌های وی را دنبال کنید.

علت تفاوت قیمت کامپوزیت دندان

قیمت های کامپوزیت دندان ممکن است به دلایل مختلفی متفاوت باشند، این شامل موارد زیادی می ‌شود. همچون موارد زیر که ذکر شده اند

 • مواد مصرفی: محصولات کامپوزیت دندان در بازار در دسته ‌بندی های مختلفی قرار می ‌گیرند. برخی از آنها کیفیت و ساختار بهتری دارند که تاثیر مستقیمی بر قیمت نهایی خواهد داشت.
 • ویژگی ‌ها و خواص محصول: ممکن است کامپوزیت ‌هایی با خواص خاص مانند مقاومت بیشتر در برابر فشار، پایداری رنگ بیشتر و یا مقاومت در برابر لکه‌ ها و ورود رنگ داشته باشند. در نتیجه، محصولاتی با خواص برتر قیمت بالاتری خواهند داشت.
 • برند محصول: معروفیت یک برند، به همراه تجربه و اعتماد مصرف ‌کنندگان، می ‌تواند بر قیمت محصول تاثیر بگذارد. برندهای معروف و پرطرفدار معمولا قیمت بالاتری دارند.
 • تکنولوژی و تجهیزات پزشکی: در برخی موارد، استفاده از تکنولوژی های پیشرفته یا تجهیزات خاص می ‌تواند به افزایش قیمت کامپوزیت دندان منجر شود.

به طور کلی، ترکیبی از عوامل فوق می ‌تواند تفاوت قیمت‌ های کامپوزیت دندان را توجیه کند. توصیه می ‌شود با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین گزینه برای نیازهای شما را ارائه دهد.

کامپوزیت دندان چند جلسه طول میکشد ؟

فرایند کامپوزیت دندان معمولا در یک جلسه انجام می ‌شود. تعداد جلسات مورد نیاز بستگی به موارد زیر دارد:

 • اندازه و موقعیت ترمیم کامپوزیت: تعداد جلسات ممکن است بسته به اندازه و موقعیت ترمیم کامپوزیت برای افراد متفاوت باشد. ترمیم‌ های بزرگتر یا تعدادی از ترمیم ‌های کوچک ممکن است بیشتر از یک جلسه نیاز داشته باشند.
 • تعداد دندان‌ ها: اگر نیاز به ترمیم کامپوزیت بر روی یک یا چند دندان وجود داشته باشد، تعداد جلسات لازم برای ترمیم آن ‌ها متغیر است.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

خیر فرآیند کامپوزیت دندان با درد همراه نیست. وقتی دندان دچار ترمیم باشد، معمولا موضوع درد طی فرآیند کامپوزیت نیست، بلکه این احتمال وجود دارد که به دلیل درمان خرابی دندان باشد. اما بعد از انجام فرآیند کامپوزیت، ممکن است درد موقتی یا حساسیت کوتاه مدتی در ناحیه درمان شده احساس شود. این حساسیت معمولا طی چند روز با استفاده از مسکن‌های موضعی یا ضمنی درمان می‌شود. در هر صورت، اگر درد پس از فرآیند کامپوزیت دندان شدید یا طولانی مدت باشد، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

عوارض کامپوزیت دندان

همواره ممکن است هر خدمت زیبایی یا درمانی عوارض خود را داشته باشد. کامپوزیت دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بنابراین، در صورت تصمیم به اجرای این خدمت، مفید است با عوارض ممکن آشنا شوید. یکی از عوارض مزاحم این خدمت، ممکن است ناتوانی دندانپزشک در اجرای مهارت کافی باشد که باعث احساس بوی ناخوشایند در دهان فرد می‌شود. همچنین، اگر فرد مراقبت کافی از دندان‌های خود را انجام ندهد، احتمال شکستگی آنها افزایش می‌یابد. کیفیت پایین این خدمت گاهی ممکن است منجر به پوسیدگی دندان‌ها شود. همچنین، کامپوزیت دندان می‌تواند منجر به تورم و کبودی لثه شود.

لک شدن کامپوزیت دندان

یکی از مسائلی که بعد از انجام کامپوزیت دندان ممکن است بروز کند، لک شدن کامپوزیت دندان است. البته برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توان از چند راهکار استفاده کرد که بهتر است از ابتدا آن‌ها را در نظر بگیرید. از جمله مهم‌ترین عوامل مؤثر در تغییر رنگ روکش دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان می‌باشد.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند منجر به تجمع مواد غذایی در طولانی‌مدت شود و تغییر رنگ دندان‌ها را ایجاد کند. رژیم غذایی مناسب نیز به طور قابل توجهی در حفظ رنگ دندان‌ها مؤثر است؛ بنابراین، از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی رنگ‌دانه خودداری کنید. همچنین، مصرف قهوه، چای، نوشابه و موارد مشابه را به حداقل برسانید. از سیگار و دخانیات هم بهتر است به‌منظور حفظ رنگ دندان‌ها، اجتناب نمایید.

آیا کامپوزیت باعث جلو آمدن دندان می‌شود؟

شاید شنیده باشید که استفاده از کامپوزیت ممکن است باعث جلو آمدن دندان شود. در اینجا به بررسی این موضوع پرداخته می‌شود. یکی از مشکلات ممکن پس از انجام این اقدامات دندان‌پزشکی، جلو آمدن بیش از حد استاندارد دندان است. عامل اصلی این مشکل، نقص در دقت و مهارت دندان‌پزشک می‌باشد. زمانی که ضخامت کامپوزیت بیشتر از حد نرمال می‌شود، دندان ممکن است جلو آمدگی ناخواسته را تجربه کند.

به علاوه این مشکل ممکن است باعث حس مصنوعی شدن دندان گردد و التهاب لثه را نیز ایجاد کند. لازم به ذکر است که اجرای کامپوزیت برای همه افراد مناسب نیست و تشخیص صحیح این موضوع باید توسط دندان‌پزشک انجام شود. برای مثال، افرادی که دارای دندان‌های برجسته به لثه یا دندان‌های نامنظم هستند، ممکن است مناسب نباشند.

انواع کامپوزیت‌های دندانی

پیشرفت‌های فناوری و متریال‌های متنوع، باعث شده است که در حال حاضر انواع مختلفی از کامپوزیت‌های دندان در دسترس باشد، هرکدام دارای کاربردهای ویژه‌ای بوده و برای هر حالت خاصی مناسب باشند. دندانپزشک بر اساس ویژگی‌های دندان، شرایط فردی و تعداد دندان‌های نیازمند روکش کامپوزیتی، بهترین نوع کامپوزیت را انتخاب می‌کند. تفاوت بین لمینت و کامپوزیت دندان اغلب در مدت عمر و مراحل اجرای آن‌ها مشاهده می‌شود. انواع کامپوزیت‌های دندان شامل موارد زیر می‌شود:

 • روکش‌های سرامیک یا پرسلن

رزین‌های کامپوزیت که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ماکروفیل‌ها
 • میکروفیل‌ها

هیبریدها که شامل:

 • نانو هیبریدها
 • میکرو هیبریدها
 • هیبریدهای معمولی
 • کامپوزیت‌های ips.

دسته‌بندی دیگر بر اساس محل استفاده و نوع آن‌ها صورت می‌گیرد. این شامل کامپوزیت‌های خلفی، کامپوزیت‌های قدامی، ونیر کامپوزیت مایع و غیره می‌شود. همچنین، آنها را بر اساس برند سازنده نیز دسته‌بندی می‌کنند. سارماکو به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای کامپوزیت، محصولی از کشور سوئیس است.

همه این انواع کامپوزیت‌ها برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شامل زیبایی بخشی دندان با کامپوزیت و رفع مشکلات مختلف می‌باشد. در ادامه، برخی از این انواع کامپوزیت دندان را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

چه کسانی باید از انجام کامپوزیت خودداری کنند؟

آیا حتی در صورت وجود عفونت لثه و درد دندان، می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد؟ اگرچه کامپوزیت برای بسیاری از افراد گزینه‌ای کارآمد و مناسب می‌باشد، اما برخی افراد بهتر است از دریافت این روکش‌های دندانی خودداری کنند. افرادی که با عفونت لثه یا درد دندان دست و پنجه نرم کرده‌اند یا دندان‌های سالمی ندارند، مناسب نیستند تا از این روش‌های رزینی استفاده کنند. همچنین، در صورتی که مینای دندان به میزان زیادی آسیب دیده باشد، استفاده از کامپوزیت مناسب نخواهد بود.

افرادی که با مشکلات اساسی فک و دهان روبرو هستند و دندان‌های آنها مشکلات جدی دارند، نباید از این ونیرها استفاده کنند. موارد زیر نیز گزینه مناسبی برای اجرای کامپوزیت نمی‌باشند:

 • داشتن ساییدگی یا پوسیدگی شدید دندانی
 • داشتن دندان‌های شدیداً قروچه‌کرده
 • داشتن دندان‌های بسیار نامنظم
 • رنج‌آور بودن بیماری‌های دهان و لثه
 • داشتن ناهنجاری‌های جدی در فک و دهان.

نظرات

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مونا

سلام روز بخیر آقای دکتر می خواستم بدونم بعد از کامپوزیت دندان خوردن سبزیجات که کمی سفت هستند مانند خیار و کاهو مشکلی نداره ؟

drroozbayani22

خیر ، خیار و کاهو مشکلی ندارد.

سامان

سلام آقای دکتر استفاده از چه خمیر دندانی رو بعد از کامپوزیت دندان پیشنهاد می کنید ؟

drroozbayani22

سلام بر شما ، هر خمیر دندانی مناسب هستش ، بجز خمیردندان های سفید کننده دندان که نباید استفاده شود و بهداشت و مراقبت از دنداها باید بیشتر از قبل رعایت شود و هر ۶ ماه برای پالیش و چکاپ به دندانپزشک مراجعه شود.