لمینت دندان در تهران + تکنیکی سریع و آسان برای زیبایی لبخند

امروزه لمینت دندان به یکی از پروسه های پر طرفدار در حوزه دندانپزشکی زیبایی مبدل شده است. بنابراین قصد داریم اطلاعات کاملی را برای متقاضیان عزیز ارائه دهیم. در وهله اول خوب است به این نکته توجه کنیم که تلفظ صحیح این اصطلاح ، لمینیت دندان است اما در میان مردم جامعه ما ، اصطلاح لمینت دندان به دفعات بیشتری به گوش می رسد. افراد بسیاری از داشتن لبخند زیبا و سفید لذت می برند و این موضوع در ظاهر آنها باعث افزایش اعتماد به نفس و زیبایی آنها می گردد. هرچند از سوی دیگر ممکن است ، که دندان ها در شکل ، رنگ و مقدار سلامت و مینای خود در اثر پیر شدن و گذر زمان دچار مشکل شوند. در صورتی که فکر می کنید لبخند شما نیاز به یک تغییر دارد. لمینیت دندان می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. این روکش ها بر روی بخش جلویی قرار میگیرند و معایب را می پوشانند. به راهنمایی های دکتر روزبه روزبیانی توجه نمایید.

لمینت دندان - دکتر روزبه روزبیانی

لمینت دندان چیست؟

این روکش ها برای زیبا سازی ظاهر و حل مشکلاتی از قبیل شکستگی و حتی جای خالی بین دندان ها و انواع مشکلات ظاهری نیز استفاده می شوند. لمینیت دندان یک درمان زیبایی برای دندان ها می باشد ، که لبخند عالی و باور نکردنی برای شما می سازد. آنها نیز یک جایگزین بهتر و کم تهاجم تر برای تاج دندان می باشند و می توانند تا سال ها دوام داشته باشند. جنس پورسلینی آنها از لایه های زیاد پورسلین ساخته می شود و یک لایه چسبناک نیز بر روی آن وجود دارد ، که این مجموعه دندان را اصلاح کرده و می توانند جای مقداری از مینای شما را بگیرند.

بر خلاف باور غلط بسیاری از مردم لمینت دندان پورسلینی نیازی به پاکسازی دندان ندارد و در صورتی که توسط یک دندانپزشک مجرب انجام شود او بهترین روش را با کمترین دردسر و بدون رساندن هیچگونه آسیب به دندان ها برای قرار دادن این روکش ها انتخاب می کند. در کنار کاربردهای زیبایی کارایی صحیح و مهم این لمینت ها تقویت و محافظت از دندان ها نیز می باشد. بعد از جایگذاری رزین مخصوص که حساس به نور است دندانپزشک با استفاده از یک نور مخصوص آن را سفت می کند تا در جای خود ثابت شود.

مزیت های لمینت دندان

این روکش ها کارایی های بسیاری دارند ، که درباره آنها صحبت کردیم و حال می خواهیم به تعدادی از مزیت ها و ویژگی ها و تغییراتی که این روکش ها بر روی دندان اعمال می کنند بپردازیم:

 • آنها میتوانند در شکل ، سایز ، طول و رنگ دندان تغییر ایجاد کنند
 • آنها می توانند فاصله ، لک و پوسیدگی را بپوشانند
 • ظاهر آنها را متقارنتر و بهتر می کنند
 • لمینت دندان جایگزین مناسبی برای روش های سنتی درمان دندان می باشد
 • آنها ماندگاری بالایی دارند و می توانند با مراقبت های مناسب تا سالها دوام بیاورند

در عین حال لازم به ذکر است ، که امکان دارد این روش برای همه مناسب نباشد و هر شخص با توجه به نیاز و هدف خود می تواند روش درمانی مناسب را با کمک دندانپزشک خود بیابد. برای تصمیم درباره اینکه لمینت دندان برای شما مناسب می باشد می توانید با یک متخصص مشورت کنید.

آیا لمینیت میتواند باعث تخریب دندان های شما شود؟

در صورتی که جایگذاری آنها توسط یک دندانپزشک متخصص در زمینه لمینت دندان در تهران انجام گردد و به خوبی از آن مراقبت شود آسیبی به شما وارد نمی کند. در عین حال قرار گیری و نگهداری نامناسب از آنها می تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی شود. بهتر است قبل از شروع پروسه یک برنامه برای آماده شدن و انجام آن داشته باشید تا مشکلی در حین پروسه ایجاد نشود. همچنین بسیار مهم است ، که بهداشت دهان را با مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان و ملاقات مرتب با دندانپزشک خود در بهترین حالت خود نگهدارید.

لمینت دندان نیز به مراقبت نیاز دارد و ممکن است خورده شوند درست مانند دندان های طبیعی شما که دچار مشکلات مختلف می گردند. رعایت نکردن بهداشت دهان می تواند باعث آسیب رسیدن و فرسوده شدن لمینت شما گردد. در برخی موارد نیز به دلیل داشتن عادت های بد مانند ساییدن یا کوبیدن دندان ها بر روی یکدیگر این روش برای شما مناسب نمی باشد و می توان راه درمانی بهتری پیدا کرد که مناسب تر باشد. به طور کلی این پروسه کاملا امن است در صورتی که توسط یک دندانپزشک متخصص و حرفه ای انجام شود ، اما مانند سایر پروسه ها شما باید قبل از تصمیم گیری بدی و خوبی های آن را به کمک متخصص بررسی کنید تا از انجام آن مطمئن شوید.

 

لمینت دندان در تهران - دکتر روزبیانی

 

پروسه لمینت دندان

به طور معمول مراحل انجام این پروسه به شرح زیر می باشد:

مشاوره: یک دندانپزشک آزمایشات و تست هایی برروی شما انجام می دهد و با شما درباره انتظارات و اهدافتان از انجام لمینیت دندان بحث میکند تا متوجه شوید ، که این روش برای شما بهترین انتخاب می باشد یا بهتر است راه دیگری را بررسی کنید. همچنین یک قالب و عکس هایی از دندان شما تهیه می شود تا برنامه درمانی شما را طراحی کنند.

آماده شدن: دندانپزشک شما مقدار کمی از مینا بخش جلو دندان را حدود 0.5 میلی متر آماده سازی میکند تا فضای کافی برای قرار گیری لمینت دندان را ایجاد کند. همچنین قالب تهیه شده از دندان های شما را به لابراتوار می فرستند تا لمینت های مخصوص و شخصی سازی شده شما را بسازند. تا زمانی که دندان ها در لابراتوار آماده می شوند به بیمار دندان های موقت داده می شود تا در غذا خوردن و صحبت کردن به مشکلی نخورند.

چسباندن: به محض رسیدن روکش ها از لابراتوار دندانپزشک رنگ و اندازه آنها را بررسی می کند تا در صورت نیاز تغییراتی را در آن ایجاد کند. آنها دندان را تمیز و آماده میکنند تا ماده چسباننده را برروی دندان و لمینت اعمال کنند. بعد از آن لمینت دندان برروی آن قرار می گیرد و با استفاده از نور مخصوص سفت می شود تا در جای خود محکم و ثابت باشد.

پالیش کردن: بعد از اتمام پروسه دندانپزشک قرار گیری دندان ها برروی یکدیگر را بررسی میکند تا در صورت نیاز تغییری در فرم آن ایجاد کند. سپس برای زیبا تر و هموار شدن لمینیت دندان آن را پالیش می کنند.

پیگیری: بعد از همه این مراحل دندانپزشک یک جلسه برای پیگیری روند بهبود و شرایط لمینت برنامه ریزی می کند. همچنین به شما راهنمایی های لازم برای نگهداری از لمینت دندان را می دهند تا ماندگاری آنها را به بالاترین حد ممکن برسانید.

این پروسه معمولا در دو جلسه انجام می شود. اولین آنها برای آماده سازی و دومی برای جای گذاری روکش صورت می گیرد. این روش بدون درد است و شما بعد از اتمام آن یک لبخند زیبا بدون هیچگونه ناراحتی خواهید داشت.

آیا لمینت دندان دائمی می باشد؟

این روکش ها دائمی نیستند و هر کدام طول عمری دارند. ماندگاری هر کدام متفاوت می باشد و وابسته به عامل هایی چون نگهداری فرد ، طرزاستفاده ، بهداشت دهان و کیفیت جنس آنها می باشد. با مراقبت مناسب و درست لمینت دندان می تواند بین 5 الی 15 سال دوام و ماندگاری داشته باشد.

هر چند این روکش ها می توانند مانند دندان طبیعی شما آسیب ببینند و با گذر زمان فرسوده شوند. آنها می توانند دچار شکستگی ، تغییر رنگ  ، تغییر سایز و لک شوند ، که در صورت رخ دادن هر یک از این مشکلات شما نیاز به تعویض آنها خواهید داشت. باید گفت که لمینت دندان در تهران روش همیشگی و یکباره ای برای درمان همه مشکلات دندان نمی باشد و شما نیاز به ویزیت مرتب با دندانپزشک برای تحت نظر داشتن سلامتی دندان های خود و حفظ آن دارید.

چگونه لمینیت دندان خود را به مدت طولانی نگهداریم؟

در ادامه به نکات و روش هایی برای نگهداری روکش ها می پردازیم تا بتوانید ماندگاری آنها را تا بیشترین حد ممکن بالا ببرید و بیشترین استفاده را از این لمینت ها ببرید. این نکات عبارتند از:

بازدید مرتب با دندانپزشک: برنامه ریزی کنید تا به طور مداوم برای چکاپ پیش پزشک خود بروید تا از شرایط لمینت خود کاملا با خبر باشید. این کار باعث می شود تا دندانپزشک شما بتواند در صورت وجود مشکلی آن را زودتر تشخیص دهد و به درمان آن قبل از جدی شدنش بپردازد.

حفظ بهداشت دهان: برای اینکار نیاز است شما حداقل دوبار در روز با خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. همچنین نیاز دارید تا از یک دهانشویه ضدعفونی کننده استفاده نمایید. این کار باعث از بین رفتن پلاک ها و باکتری هایی میگردد ، که باعث فاسد شدن دندان و مشکلات لثه می شود.

بازدید مرتب با دندانپزشک: برنامه ریزی کنید تا به طور مداوم برای چکاپ پیش پزشک خود بروید تا از شرایط لمینت خود کاملا با خبر باشید. این کار باعث می شود تا دندانپزشک شما بتواند در صورت وجود مشکلی آن را زودتر تشخیص دهد و به درمان آن قبل از جدی شدنش بپردازد.

حفظ بهداشت دهان: برای اینکار نیاز است شما حداقل دوبار در روز با خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. همچنین نیاز دارید تا از یک دهانشویه ضدعفونی کننده استفاده نمایید. این کار باعث از بین رفتن پلاک ها و باکتری هایی میگردد ، که باعث فاسد شدن دندان و مشکلات لثه می شود.

لمینت دندان - دکتر روزبه روزبیانی

از عادت هایی که به لمینت دندان آسیب می زنند دوری کنید: از جوییدن خوراکی های سفت مانند یخ و آببات سخت خودداری کنید و از باز کردن بسته و بطری نیز اجتناب نمایید. همچنین از جوییدن ناخن ها و سابیدن دندان ها بر روی یکدیگر بپرهیزید.

از مصرف غذا و نوشیدنی های رنگ دار خودداری کنید: از موادی که می توانند باعث لک شدن لمینت دندان شما شوند آگاه باشید و دوری کنید. این مواد غذاها و نوشیدنی هایی مانند قهوه ، چای و غیره می باشند. همچنین مصرف سیگار و محصولات تنباکو دار. سعی کنید مصرف آنها را تا حد ممکن کاهش دهید یا سریعا بعد از مصرف آنها مسواک بزنید.

لمینت دندان در تهران - دکتر روزبیانی

از محافظ دهان استفاده کنید در صورتی که در طول شب دندان های خود را روی هم می سابید: این عادت اشتباه می تواند باعث از بین رفتن و حتی شکستن لمینت دندان گردد. محافظ دهان می تواند برای جلوگیری از برخورد آنها به یکدیگر و محافظت و ثابت نگهداشتن لمینت ها استفاده شود.

با استفاده از این روش ها و رعایت همه آنها شما می توانید روکش های خود را تا طولانی ترین زمان ممکن نگهدارید ، اما در نظر داشته باشید. این روکش ها در نهایت به تعویض نیاز دارند و عمر آنها به پایان خواهد رسید.

تفاوت بین لمینت دندان و روکش دندان

این دو پوشش دندانی به طور کلی شباهت های بسیار زیادی دارند. هر دو آنها برای زیبایی و ترمیم دندان استفاده می شوند و نازک ، شخصی سازی شده و جهت زیبایی دندان می باشند. از سوی دیگر تفاوت های بسیار کلیدی دارند ، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

جنس: روکش ها به طور معمول و عمده از جنس پورسلین ساخته می شوند در حالی که لمینت دندان می تواند از مواد مختلف بسیاری تولید شود. برخی از این مواد شامل پورسلین و مواد کامپوزیتی هستند. روکش های پورسلینی از لمینت های کامپوزیتی قوی تر هستند و ماندگاری بالاتری دارند. همچنین کمتر لک میگیرند و تمیز تر ، سفید تر و زیبا تر می مانند. از سوی دیگر باید بدانید که برای استفاده از روکش های پورسلینی نیاز به پاکسازی مقدار بیشتری از دندان می باشد.

ضخامت: روکش ها معمولا از لمینت ها ضخیم تر هستند ، که این موضوع به این معنا می باشد ، که نیاز به پاکسازی مقدار بیشتری از دندان دارند.

پروسه جاگذاری: پروسه جاگذاری روکش ها معمولا از جایگذاری لمینت دندان تهاجمی تر می باشد. به طور کلی باید گفت روکش ها برای اعمال به دو جلسه نیازمند هستند و مقدار بیشتری از مینا باید برای جاگذاری آنها پاکسازی گردد. در دو جلسه این پروسه اول آماده سازی ها انجام می شود و در جلسه دوم زمانی که همه چیز آماده می باشد جاگذاری صورت می گیرد. البته لازم به ذکر است ، که برای جاگذاری لمینت نیز نیاز به دو جلسه ملاقات با دندانپزشک دارید.

ماندگاری: به طور معمول میانگین ماندگاری روکش ها از لمینت بیشتر است زیرا ضخامت و مقاومت بیشتری در برابر آلودگی و باکتری های مختلف موجود در دهان دارند. شما می توانید با مراجعه به یک دندانپزشک مجرب روش صحیح را انتخاب نمایید.

مزایای لمینیت دندان چیست ؟

این نوع از روکش دندان ها تعداد زیادی از فواید را با خود به همراه دارند. برخی از آنها عبارتند از :

 • لمینت دندان می تواند به شکل چشمگیری ظاهر دهان و لبخند شما را بهبود ببخشد
 • با دندان طبیعی شما یکدست می شوند و نتیجه آنها مدت کاملا واقعی و مانند دندان طبیعی می باشد
 • همچنین این روکش های مصنوعی از دندان ها اصلی شما در برابر لک و آلودگی مقاوم تر هستند
 • نیاز به روش خاصی برای نگهداری از آنها ندارید و به راحتی می توان از لمینیت ها مراقبت نمود
 • در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت کنید می توانند تا 10 الی 15 سال عمر کنند

تفاوت های تاج دندان در مقابل لمینت دندان

یکی از اصلی ترین و کلی ترین تفاوت ها این دو نوع روش برای زیبایی و محافظت از دندان بسیار واضح است و امکان دارد از آن خبر داشته باشید. لمینیت ها تنها سطح جلویی دندان را می پوشانند و ظاهر آن را بهبود می بخشند. از سوی دیگر اما تاج دندان مانند یک ساختار اضافه برروی دندان تراش خورده قرار میگیرد تا به آن یک ظاهر مناسب دهد و با افزایش قدرت آن از دندان ها محافظت کند. به طور کلی روکش ها برای زیبایی هستند و بهتر بگوییم ظاهر دندان را بهبود می بخشند و هدف آنها حفاظت از دندان و بازیابی آن نیست. هرچند تاج دندان دقیقا با هدف بازیابی کارایی دندان ها ساخته شده و برای زیبایی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد یعنی هر دو کار را همزمان انجام می دهد و در حین زیبایی یک دندان قوی و محکم را به شما هدیه می نماید.

افراد با لمینت دندان در چه صورت باید به دندانپزشک بروند ؟

در صورتی که هر گونه آسیب فیزیکی به لمینیت دندان شما وارد شد و یا احساس درد یا حس عجیبی را در دهان خود داشتید باید به دندانپزشک خود سریعا خبر دهید. همچنین در برخی موارد بیماران از ظاهر روکش های خود راضی نیستند و یا بعد از مدتی از آنها کلافه می شوند ، برای یافتن راه حل این مشکل نیز باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید و از او مشورت بخواهید تا مشکل شما را حل نماید.

دندان خرگوشی و انجام لمینت برروی آنها

به طور کلی زمانی که فک بالایی شما از فک پایی عقب تر است و دندان های جلوی فک بالایی اندازه بزرگتری نسبت به سایر آنها دارند به آنها دندان های خرگوشی می گویند. این مورد نیز خودش فاکتوری برای از بین رفتن و کاهش زیبایی در دندان ها می گردد و شما را نیازمند به اصلاح می نماید. برای این شکل از لمینت دندان به خصوص خود استفاده می شود و این مورد نیز برای تمامی افراد صدق نمی کند ؛ زیرا در برخی از اشخاص شدت دندان خرگوشی به مقداری زیاد است که امکان انجام آن برای شما وجود ندارد. برای اینکه تشخیص دهند آیا انجام لمینت برروی دندان های شما ممکن است قبل از انجام آن معایناتی را برروی دهان و دندان شما انجام می دهند.

چگونه لمینت دندان خرگوشی را انجام می دهند ؟

برای انجام این پروسه برروی دندان های خرگوشی از روش های مشابه با لمینت عادی استفاده می شود و قبل از هر چیز دندانپزشک یک اسکن از کل دهان شما میگیرد تا فک و دندان های شما را بررسی نماید. بعد از آن با استفاده از آن اطلاعات نوع انجام پروسه و رنگ و اندازه لمینت دندان را مشخص می نمایند که تفاوت برای دندان های خرگوشی در این قسمت می باشد. همانطور که می دانید لمینت ها بسیار طبیعی هستند و برای تولید نیاز به زمان دارند به همین دلیل بعد از گذشت زمان مشخص روکش های مخصوص شما که شخصی سازی شده اند تولید و به دست دندانپزشک میرسند.
بعد از آن پروسه آغاز می شود و دندانپزشک فرم دندان های شما را اصلاح می کند تا برای قرار دادن لمینت ها آماده باشید. لازم به ذکر است که ر مدت زمان انتظار برای تولید لمینیت دندان ثابت از لمینت های موقت برای شما استفاده می شود و بعد از آماده شدن روکش های اصلی آنها برروی جای خود قرار میگیرند ؛ توجه داشته باشید که سطح دندان برای قرار دادن لمینت دندان باید کاملا صاف و هموار باشد که دندانپزشک قبل از آغاز پروسه به انجام این امر می پردازد.

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت ؟

هر دو لمینت دندان و کامپوزیت به عنوان روش ‌های زیبایی دندان ‌ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند. اما هرکدام ویژگی‌ ها و مزایا و معایب خود را دارند. لمینت دندان ، لایه‌ای نازک از مواد مشابه پوسته دندان است که روی سطح جلویی دندان قرار می ‌گیرد. این روش دارای زیبایی و استحکام بالایی است و به دندان ‌ها شکل و رنگی طبیعی تر می ‌دهد. اما برای نصب لمینت ، باید سطح دندان پاکسازی شود و تغییراتی بر روی ساختار طبیعی دندان ایجاد می ‌کند. همچنین هنگام مراقبت از لمینت دندان ، باید از آبکشی قوی نکردن و مصرف غذاهای خیلی سفت خودداری کرد.

کامپوزیت یک ماده‌ ای خمیری شکل است که دارای رنگ و براقیت طبیعی دندان است. این مواد مستقیماً روی دندان‌ ها قرار می ‌گیرند و با شکل دادن و رنگ ‌بندی مناسب ، ترمیمی آمیزشی به دندان ‌ها می‌ دهند. مزیت کامپوزیت این است که درمان سریع تری نسبت به لمینت دارد و همچنین کاهش حجمی از ساختار دندان نیاز ندارد. با این حال ، کامپوزیت در طول زمان ممکن است کمی رنگ آن تغییر کند و نیاز به تعویض داشته باشد. بنابراین ، انتخاب بین لمینت دندان و کامپوزیت به وضعیت و نیاز شخصی شما بستگی دارد. مشاوره با یک دندانپزشک مجرب می ‌تواند به شما در انتخاب مناسب کمک کند.

سن مناسب برای انجام لمینت دندان و دلیل آن ؟

سن مناسب برای انجام لمینت دندان بیشترین تأثیر بر دوام و نتیجه‌ قابل قبول آن دارد. در حدود سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی ، دندان‌ ها به حالت نهایی خودشان می ‌رسند و دیگر تغییرات بزرگی نمی ‌کنند. بنابراین ، در این بازه سنی معمولاً بهترین زمان برای انجام لمینت دندان است. دلایلی که در این سن مناسبی برای لمینت دندان وجود دارد عبارتند از :

 • پایداری : در سن بالغی که دندان ‌ها به شکل نهایی‌ شان رسیده‌اند ، پایداری لمینت ‌ها بیشتر است و احتمال تغییر شکل دندان ‌ها کمتر می ‌شود.
 • شفافیت : در سنین جوانی بیشترین شفافیتی که از لمینت ‌ها بدست می ‌آید را می‌ توان داشت.
 • مراقبت آسان : انجام لمینت در سن جوانی به دلیل عدم وجود ترمیم بزرگی در دهان ، مراقبت و نگهداری آن آسان‌ تر خواهد بود.

البته بسته به شرایط خاص هر فرد ، در سنین دیگری هم ممکن است لمینت دندان قابل انجام باشد. برای تشخیص مناسب ‌ترین سن برای شما ، بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه کرده و مشورت بگیرید.

چه مواردی در قیمت لمینت دندان تاثیر دارند ؟

در قیمت لمینت دندان ، عوامل زیادی می‌ توانند تاثیرگذار باشند. برخی از عواملی که ممکن است بر قیمت لمینت دندان مؤثر باشند ، شامل موارد زیر است :

 • جنس و نوع لمینت : متریالی که برای لمینت دندان استفاده می ‌شود ، قیمت را تحت‌التأثیر قرار می ‌دهد. معمولاً لمینت ‌های پرسلن و زیر پرسلن از نظر قیمت بالاتر هستند.
 • تجربه و تخصص دندانپزشک : تجربه و مهارت دندانپزشک می ‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد. دندانپزشکانی با سابقه و مهارت بیشتر ممکن است قیمت بیشتری بگیرند.
 • محل و موقعیت : موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشک و هزینه‌ های عملکردی موجود در آن منطقه نیز بر قیمت تأثیر گذارند. در شهرهای بزرگ و مناطق گران قیمت ، قیمت لمینت دندان ممکن است بیشتر باشد.
 • تجهیزات و فناوری مورد استفاده : استفاده از تجهیزات پیشرفته و فناوری ‌های جدید در روند لمینت دندان می ‌تواند قیمت را افزایش دهد.
 • تعداد دندان‌ هایی که نیاز به لمینت دارند : اگر تعداد دندان ‌های مورد نیاز برای لمینت زیاد باشد ، قیمت بیشتری لحاظ خواهد شد.

این فاکتورها ممکن است بین دندانپزشکان و مناطق مختلف متفاوت باشند. بهتر است با مشاوره از چند دندانپزشک مختلف مشخصات و قیمت را مقایسه کنید تا تصمیم صحیحی بگیرید.

✨ رضایت بیمار از پروسه لمینت دندان تحت نظر دکتر روزبه روزبیانی

 

ونیرهای دندانی چیست؟

ونیرهای دندانی نوعی پوشش سفید و شفاف است که بر روی سطح جلویی دندان ‌ها قرار می ‌گیرند. آنها از مواد مختلفی مانند سرامیک یا رزین ساخته می ‌شوند و به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می‌ شوند. هدف اصلی استفاده از ونیرهای دندانی، بهبود ظاهر و زیبایی دندان ‌ها است.
ونیرهای دندانی به دندان ‌ها چسبانده می ‌شوند و به دلیل ضخامت کم و شفافیت، طبیعی به نظر می‌ رسند. آنها می‌ توانند مشکلات ظاهری مانند رنگ دندان‌ های زرد، شکستگی‌ ها، فاصله‌ های بین دندان‌ ها و اندازه نامناسب را تغییر دهند و تمرکز اصلی آنها بر روی دندان‌ های جلویی است.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

بعد از اجرای لمینت دندان، همیشه مهم است مراقبت های صحیح را در نظر بگیرید تا از ماندگاری و زیبایی طولانی مدت آنها برخوردار شوید. در ادامه، چند مراقبت پس از لمینت دندان را می ‌توانید پیش بگیرید:

بهداشت دهان و دندان مناسب: همانند دندان های طبیعی، برای حفظ سلامتی لمینت ها نیاز دارید به مراقبت های دهانی مناسب شامل مسواک زدن حداقل دو بار در روز و استفاده از نخ دندانی یا استفاده از دهانشویه های متناسب با نوع دندان.

جلوگیری از فعالیت های مضر: از اقداماتی مانند استفاده از دندان ها برای گاز گرفتن یا بازگشتن به عادت جویدن غیرضروری خودداری کنید. این فعالیت ها می ‌توانند لمینت ها را آسیب بزنند و حتی منجر به برچیدگی و شکستگی آنها شوند.

مراجعه به دندانپزشک: برای بررسی منظم و تمیزی دندان ها و لمینت ها، نیاز به مراجعه دوره ‌ای به دندانپزشک دارید. این امر به شناسایی مشکلات زودرس و اقدامات پیشگیرانه می ‌تواند کمک کند.

عوارض لمینت دندان چیست؟

عوارض لمینت دندان ممکن است عبارت باشد از:

واکنش آلرژیک: برخی افراد ممکن است به مواد استفاده شده در لمینت دندان حساسیت داشته باشند و علائمی مانند تورم، خارش، قرمزی یا درد دهان تجربه کنند.

حساسیت حرارتی: بعد از انجام لمینت دندان، برخی افراد می ‌توانند به مواد لمینت نسبت به طعم گرم یا سرد حساسیت نشان دهند و دل درد را تجربه کنند.

آسیب به لمینت: در برخی موارد، لمینت دندان ممکن است شکننده باشد یا به دلیل استفاده نادرست، ضربه، خوردن غذاهای سخت، آسیب ببیند و بهم بریزد.

لغزش یا جابجایی لمینت: در صورت عدم صحیح نصب لمینت دندان یا عدم تطابق کامل با سطح دندان، ممکن است لمینت لغزش یا جابجایی کند و نیاز به تصحیح داشته باشد.

پوسیدگی زیر لمینت: در صورتی که لمینت دندان به درستی هم نشینی نکند ممکن است باعث پوسیدگی زیر لمینت شود.

لمینت دندان اصلاح طرح لبخند

برای آن که بتوانید تنها جهت اصلاح طرح لبخند خود لمینت دندان را انجام دهید و سبب افزایش زیبایی لبخند خود شوید ، لازم است تا دندان هایی را که به هنگام صحبت کردن و خندیدن مشخص می شوند را لمینت کنید. در اکثر مواقع حدود 8 الی 10 دندان جلویی در فک بالا و پایین  نیازمند این تکنیک زیبایی می باشند. در واقع پس از انجام این پروسه شما با هر بار لبخند زدن و صحبت کردن دندان هایی سالم ف زیبا و درخشان خواهید داشت.

منظور از لمینت متحرک دندان چیست ؟

این دسته از لمینت ها قالب هایی با رنگ سفید هستند ، که بر روی دندان زیبا جویان قرار داده می شود و به صورت موقت سبب افزایش زیبایی طرح لبخند شما نیز خواهند شد. البته بهتر است بدانید که این ابزارها لمینت نیستند و از جنس پلاستیک ساخته شده اند و دارای کاربردی موقتی می باشند و به صورت دائمی قابل استفاده نمی باشند. بنابراین برای داشتن دندان های زیبا به صورت دائمی بهتر است برای لمینت دندان به پزشک مراجعه کنید.

آیا لمینت بر بوی بد دهان تاثیر می گذارد ؟

در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از لمینت دندان ، احتمال پوسیدگی دندان ها افزایش می یابد که این موضوع سبب بوی بد دهان خواهد شد. البته عدم تجربه کافی دندانپزشک نیز بی تاثیر نبوده و با تجمع باکتری در اطراف لمینت سبب پوسیدگی دندان و در نهایت بوی بد دهان نیز خواهد شد. بنابراین برای انجام این پروسه زیبایی به پزشکی حاذق و ماهر مراجعه کنید و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محسن

سلام و وقت بخیر جناب دکتر برای کسی که دنبال دوام و ماندگاری بالا هست لمینت دندان رو پیشنهاد میکنید یا کامپوزیت رو ؟

drroozbayani22

با سلام
لمینیت دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر دارد و در طول زمان تغییر رنگ کمتری دارد.🙏

مسعود

سلام جناب دکتر می خواستم ببینم نوع خمیر دندان و تعداد دفعات مسواک زدن در روز تاثیر زیادی در ماندگاری لمینت داره یا خیر ؟